INDEX    ABOUT    BLOG


INDEX    ABOUT    BLOG








BBNV
Rekonštrukcia rodinného domu
Parcela rodinného domu je situovaná na juhozápadnom svahu v Starom meste. Je prístupná zo severo-východnej strany. Momentálne sa na pozemku nachádza objekt trojpodlažného rodinného domu s obytným podkrovím.

Návrh rekonštrukcie zachováva pôvodný tvar aj proporcie domu, pričom objekt materiálovo aj hmotovo zjednocuje. Úžitková plocha je zväčšená o plochu terasy, ktorú tvorí samostatná hmota materiálovo odlíšená od objektu.

Denná zóna je prístupná z druhého nadzemného podlažia. Toto podlažie je pozdĺžne otvorené sklenenými plochami s výhľadom do záhrady na oboch stranách. Tým vznikajú atraktívne priehľady a zároveň je zabezpečené presvetlenie interiéru.

V strede priestoru je vložený box, ktorý pomyseľne rozdeľuje podlažie na kuchyňu s jedálňou a obývaciu miestnosť. Box zároveň ukrýva hygienu a komoru.

Zo zádveria na druhom nadzemnom podlaží vedie jednoramenné schodisko do prvého nadzemného podlažia. Na tomto podlaží je vo veľkej miere zachovaná pôvodná dispozícia, avšak zmenená funkcia jednotlivých miestností. Nachádza sa tu nahrávacie štúdio, ateliér, hosťovská izba aj práčovňa.

Do nočnej časti vedie jednoramenné zahnuté schodisko z druhého nadzemného podlažia. Opakuje sa tu motív boxu v centre dispozície. Do juhozápadnej záhrady je orientovaná spálňa s priamym prístupom do kúpeľne. Na opačnej strane sa nachádza priestranný šatník a izba.

Projekt rekonštrukcie v maximálnej miere využíva existujúce murované obvodové konštrukcie prvého aj druhého nadzemného podlažia. Všetky vnútorné priečky druhého nadzemného podlažia sú vybúrané a strešná konštrukcia je nahradená novou.
názov: BBNV—Rekonštrukcia rodinného domu
projekt: 2015
realizácia: 2017-2022
veľkosť: 268 m2
miesto: Bratislava
architekt: Peter Jurkovič, Kristína Tomanová, Miroslav Slezák
fotografie: Peter Jurkovič






DBR
Rekonštrukcia bytu
Rekonštruovaný byt sa nachádza v moderinisticko kubistickom dome v centre Bratislavy. Stavbu navrhol viedenský architekt Ludwig Baumann, v 20. rokoch 20. storočia bola rekonštruovaná českým architektom Klementom Šilingerom. Je kultúrnou pamiatkou. Byt bol v skvelom stave, boli zachované takmer všetky historické súčasti interiéru, s minimom zásahov a iba bežnou mierou opotrebovania užívaním. Nebol dispozične upravovaný. Pôvodná dispozícia bola takmer plne použiteľná pre účely súčasného užívania. V návrhu bola odstránená jedna nenosná priečka aby bolo umožnené vzniku centrálnej obytnej zóny bytu. Ostatné priestory, izby, boli adaptované na nové funkcie.

názov: DBR—Rekonštrukcia bytu
projekt: 2021
realizácia: 2022
veľkosť: 125 m2
miesto: Bratislava
architekt: Peter Jurkovič, Martin Želiar
fotografie: Peter Jurkovič




Výtvarné riešene vo veľkej miere rešpektuje pôvodný charakter priestoru. Všetky pôvodné časti interiéru ako dvere, obložkové zárubne, špalety, panelové obklady stien, parapety boli zreštaurované a zjednotené novým náterom, jemne kontrastujúcim s bielym náterom stien. Podlahy v obytných miestnostiach sú dubové. V centrálnej hale je ako podlahová krytina zvolená keramická dlažba s výrazným geometrickým vzorom. Dopĺňa tak veľmi strohé farebné riešenie stien a stropov. S tým istým zámerom sme akcentovali stropy v dennej časti a menších (pravdepodobne detských) spálňach. Na rozdiel od matného bieleho náteru stien, ktorý sa dá v priebehu užívania kedykoľvek obnoviť, na zvýraznených stropoch sme použili farby s jemným odleskom. Kúpeľňe sú v porovnaní s dennými miestnosťami taktiež farebne výraznejšie, s dôrazom na precíznosť použitia malo formátových, glazovaných dlaždíc.





Súčasťou návrhu je aj niekoľko vstavaných kusov nábytku. Kuchyňa s ostrovom, vstavba chladničky a šatníkovej skrine do priestoru pôvodných dverí, ktoré sa v novom riešení nepoužívajú, postel s paravánom oddeľujúcim šatníkovú zostavu a ostatné.


Viac z procesu výstaby na blogu
Download Press Kit







Tak bežné zadanie a toľko možných riešení.

Nachádzame sa v starej časti Marianky, na Potočnej ulici. Situácia v bezprostrednom okolí je veľmi zaujímavá. Celá ulica je lemovaná nízkou, zväčša jednopodlažnou zástavbou rodinných domov so sedlovými strechami. Na oboch susedných parcelách však stoja trojpodlažné domy s plochou strechou.

Úzka a dlhá parcela stúpa od ulice smerom na západ a v zadnej časti pozemku terénnym zlomom náhle stúpa, vytvára terasu. Tu bude úžitková záhrada.

Navrhovaný dom sa snažíme umiestniť do nejmenej prívetivej časti pozemku. Vypĺňame chýbajúci objem v uličnej fronte. Navrhujeme úzky a dlhý dom, tak aby začal na ulici a skončil až v záhrade, preč od tieniacich objektov susedných domov.






Investorom je entuziastický mladý pár.. Dom pre začínajúcu rodinu. Sú ochotní svoje investície fázovať, hľadať alternatívne riešenia.

Dispozíciu vertikálne členíme na tri podlažia. Na prvom podzemnom podlaží, prístupnom z ulice, bude provizórnou stenovou konštrukciou z betónových tvárnic vybudované kryté parkovacie miesto pre automobil a nevykurovaný sklad – pivnica. Na prvé nadzemné podlažie vedie jednoramenné schodisko priamo k vstupným dverám do domu, resp. pozvoľne stúpajúca rampa do záhrady, na druhej strane domu. Do objektu sa vstupuje z južnej strany. Minimálne zádverie nás zavedie priamo do centra dennej časti. Na západnej strane, smerom do ulice je jedna spálňa, naopak smerom do záhrady sa v rytme radia miestnosti dennej časti. Schody domu vedú do malej pracovne na druhom nadzemnom podlaží. Z nej sú napojené ostatné dve spálne.

Všetky obytné miestnosti zaberajú celú šírku dispozície domu, ktorá je iba 4m. Tento rozmer kompenzujeme dlhými priehľadmi po celej dĺžke domu a zvýšenou výškou podlaží v niektorých častiach.

Štíhly lineárny objekt zastrešujeme šikmou strechou, podľa predpísanej regulácie. Striedame sedlovú strechu s pultovou v rôznych sklonoch. Takýmto spôsobom adresujeme problém s presvetlením obytných miestností. Keďže sa južnou fasádou nachádzame v tesnej blízkosti susedného domu, nie je možné umiestniť otvory do tejto fasády. Rôzne uhly striech vo svojich prienikoch vytvárajú priestor pre akési svetlíky.


názov: Dom Mačka
projekt: 2013
realizácia: 2022
veľkosť: 101 m2
miesto: Marianka
architekt: Peter Jurkovič
fotografie: Peter Jurkovič

Viac o projekte z výstavby
Download Press Kit





SCK
Dom v záhrade
Na začiatku bolo rozhodnutie nepodľahnúť tlaku zaužívaných spoločenských očakávaní. Najmä v Bratislave, kde je realitný trh zdeformovaný a výrazne preexponovaný, je obvyklým postupom, ak nepatríte k zámožnejšej časti populácie, hypotekárne zadĺženie sa na niekoľko desaťročí. Obyvatelia tohoto domu sa rozhodli ísť odlišnou cestou. Svojpomocne, v mnohých prípadoch vlastnoručne, na pozemku rodičov, si postavili dom skromných rozmerov. Stavba trvala štyri roky, v podmienkach, ktoré majú ďaleko od ideálnych, so značným osobným nasadením, odhodlaním a trpezlivosťou. Ich dom je vo svojej úprimnosti skvelým príkladom toho, ako je možné vzdorovať zaužívaným schémam neskorého kapitalizmu.

JANČOK, Martin. 2021. Záhrada a spol. In: ARCH 3, Bratislava : Nakladatelství FORUM s.r.o., 2021. s. 44-51. ISSN: 1335-3268
názov: SCK—Dom v záhrade
realizácia: 2021
veľkosť (ÚP): 60 m2
miesto: Bratislava
autor: Peter Jurkovič
spolupráca: Miroslav Slezák, Vojto Bilišič, Ján Šicko
fotografie: Peter Jurkovič















NOVÁ DUNAJSKÁ
Bytový dom

Riešené parcely sa nachádzajú v centre Bratislavy, na Dunajskej ulici. Zóna Dunajská má vzhľadom na svoju polohu tesné funkčné väzby na historické jadro—mestskú pamiatkovú rezerváciu—charakterizované vysokou polyfunkciou a mimoriadnou kultúrno-historickou hodnotou. Poloha zóny Dunajská na vnútornom mestskom okruhu dáva výhodu dobrej dopravnej dostupnosti smerom dovnútra i von zo zóny, a dobré na napojenie sa na trasy systému MHD.

V súčasnosti sa na pozemku 8760/1 nachádza trojpodlažný objekt so sedlovou strechou - nebytový objekt, obklopený štvor a päť-podlažnými bytovými a polyfunkčnými domami. Vo dvore na pozemku 8760/2 sa nachádza štvorpodlažný objekt so sedlovou strechou - bytový objekt. Objekty budú asanované a na pozemku nahradené novou hmotou, ktorá rešpektuje daný územný plán zóny. Blok 17/7 kde sa pozemok nachádza je podľa ÚPD definovaný nasledovne: “rozlohou malý, úzky blok s prevažujúcou funkciou bývania. Do Dunajskej ulice sú orientované obytné domy, architektonicky sú akcentované obidva nárožné objekty. Zástavba Ferienčíkovej je okrem domu č.8-10 menej významná s nízkou hladinou zástavby i nízkym stavebno-technickým stavom domov. Dvorové priestory sú veľmi malé—až stiesnené, minimálne zazelenené.“

Objekt je obslúžený jedným vertikálnym komunikačným jadrom, ktoré prechádza celým domom. Osadené je približne v strede dispozície, aby bolo možné okolo situovať jednotlivé funkcie, najmä byty s ideálnym využitím oboch fasád. Orientácia objektu je severná fasáda v dvorovej časti a južná fasáda v uličnej časti (Dunajská). V parteri nástup k jadru rozdeľuje dispozíciu na dva priestory určené občianskej vybavenosti s výkladom do ulice. Zo vstupnej haly je možné vystúpať do záhrady, ktorá sa nachádza nad garážami a je na úrovni 2. nadzemného podlažia. Toto prvé podlažie určené na bývanie tvoria spoločné priestory (komunikácia) a 4 byty v zložení 1 x 2 izbový byt orientovaný do dvora, 1 x 3 izbový byt orientovaný do ulice a dva priečne prevetrávané byty na kraji dispozície. Z toho jeden byt 3 izbový a jeden 4 izbový. Práve tieto väčšie byty majú priamy kontakt so záhradou do ktorej majú orientovanú časť dennej a aj nočnú časť. V záhrade je aj časť, ktorá slúži pre všetkých obyvateľov domu. Na treťom a štvrtom nadzemnom podlaží sa nachádza rovnaká schéma bytov a to 2 x 2 izbové byty do ulice, 2 x 4 izbové byty priečne a 1 x 1 izbový byt do dvora. Na piatom nadzemnom podlaží sa nachádza skladba bytov v zložení 1 x 1 izbový byt do dvora, 1 x 3 izbový byt do ulice a 2 x 4 izbový byt na kraji dispozície priečne prevetrané.

Trojizbové byty orientované do ulice majú navrhnutú loggiu, ktorá je prístupná aj z dennej časti byty aj zo spálne. Hygienická časť je navrhnutá v hĺbke dispozície v strednej časti domu. Krajné priečne prevetrávané byty majú rovnaký koncept v podobe preplávajúcej dennej časti, ktorá prechádza od južnej po severnú fasádu. Jednotlivé funkcie dennej časti (kuchyňa a obývacia izba) sú navzájom preplávajúce. Toto riešenie vytvára zaujímavé priehľady v rámci bytu do jednotlivých rozdielnych svetov—na jednej strane ulica a na druhej strane vnútroblok. Južná uličná strana obývacích izieb je chránená po celej dĺžke vonkajšími žalúziami a tvoria filter pred priamym kontaktom bytu s mestom. Severná časť priestoru ponúka svoje ideálne využitie ako kuchyňa s jedálňou orientované do kľudnej dvorovej časti s priamym prepojením s exteriérom formou vysunutých balkónov. Nočná časť bytov - detské izby je takisto orientovaná do dvora, dispozícia väčších bytov ponúka pri rodičovskej spálni komfort vlastnej kúpeľne.

Na 6. ustúpenom nadzemnom podlaží sú navrhnuté dva 3 izbové byty. Byty majú členitý pôdorysný tvar, čo umožňuje terasám a exteriéru zabiehať do dispozície a vytvárať tak intímnu zónu na strešnej rovine. Z komunikačného jadra sa vstupuje do zádveria a následne do centrálnej dennej časti, z ktorej sú prístupné všetky ostatné funkcie bytu. Denná časť má vyššiu svetlú výšku s veľkým presklením na severnej fasáde. Nočná časť pozostáva zo spálne s vlastnou hygienou priamo prístupnou vrámci jedného priestoru. Je to priestor ateliérového typu s vyššou svetlou výškou.

Architektonické stvárnenie fasády odpovedá funkcii a polohe objektu v rámci mesta. Parter je navrhnutý z materiálovo trvácnych betónových prefabrikovaných platní s rôznou štruktúrou. Hlavná fasáda domu je navrhnutá z minerálnej škrabanej omietky v okrovo šedej tonalite, ktorá je vhodná na podmienky v centre mesta. Ustúpené podlažie obložené reliéfnymi panelmi z extrudovaného skla so svetlo ružovými náterom.
názov: NOVÁ DUNAJSKÁ
realizácia: 2020
veľkosť (ÚP): 3420 m2
miesto: Dunajská ulica, Bratislava
autor: Marcel Dzurilla, Peter Jurkovič
spolupráca: Kristína Tomanová, Tomáš Pilát
fotografie: Peter Jurkovič








©2023 JRKVC