INDEX    ABOUT    BLOG


INDEX    ABOUT    BLOGNájomná vila z roku 1926 sa nachádza v pražskej vilovej štvrti Ořechovka, ktorá vznikla v 30. rokoch. Dom je umiestnený na mierne svahovitom pozemku s veľkou záhradou a Müllerovu vilu. Objekt je členený na tri bytové jednotky a podkrovie, pričom klient získal byty na druhom a tretom podlaží, spolu s podkrovím. Predmetom návrhu je využitie priestoru cez tri podlažia pre vytvorenie komfortného bytu pre 4-člennú rodinu.

Priestor na vstupnom podlaží je využitý pre dennú časť a priestrannú vstupnú halu. Túžba klienta po otvorenom kontinuálnom priestore dennej časti odstránila pôvodné členenie priestoru na samostatné izby. Vzniknuté výklenky narušujúce jasnú hranicu priestoru sú materiálovo a priestorovo vyčlenené tak, aby pôsobili ako subpriestory naviazané na hlavný priestor. Steny dennej časti sú dekorované lištami, odvolávajúcimi sa na pôvodné dekoratívne prvky domu. Následne sú priestory výklenkov vyplnené hladkým materiálom bez dekoračných prvkov.


V roku 1939 bola na prízemí južnej fasády domu pristavaná garáž a na jej streche miestnosť, zväčšujúca plochu bytu. Steny tejto miestosti sú v návrhu odstránené a strecha garáže využitá ako terasa s výhľadom do záhrady.

Nočná časť bytu sa nachádza o podlažie vyššie. Dominantným priestorom je hala, ktorá ponúka prístup do všetkých izieb, hygienickej časti a na terasu. Z detských izieb je odstránený strop a zväčšená svetlá výška o priestory podkrovia, zároveň sú zlepšené svetelné podmineky izieb vďaka strešným oknám.

Interiér pôsobí súčasne, no zároveň používa jazyk z obdobia vzniku domu. Horizontálne členenie stien štrukturovanými obkladmi, otvory skryté v obkladoch stien, zabudované sedačky a lavice v nikách sú charakteristické pre 30. roky.


názov: ORECH—Rekonštrukcia časti vily na Ořechovce
projekt: 2019
realizácia: 2019—
veľkosť: XXX m2
miesto: Praha. CZ
architekt: Peter Jurkovič, Kristína Tomanová
fotografie: —


Viac o projekte na blogu

©2024 JRKVC