INDEX    ABOUT    BLOG


INDEX    ABOUT    BLOG


Rekonštrukcia generického office priestoru bez identity—pôvodne určeného knižnici v novej budove Fakulty Informatiky—na kancelárie pre spoločnosť venujúcu sa podpore vedy a výskumu na Slovensku.

Priestor som sa snažil členiť podľa predstáv klienta a navrhúť k tomu niečo navyše. Vďaka svetlej výške takmer 4m sa ponúkala možnosť vertikálneho členenia aspoň časti interiéru. Malú zasadačku som preto prekryl s potrebným skladíkom. Zasadačka tak dostala zaujímavú zvýšenú polohu. Najväčším benefitom však je získaný priestor, ktorý sme sa s klientom snažili využiť ako meeting-point celého ofisu.

Schody sú fenomén. V mestách od nepamäti suplujú chýbajúci mobiliár. Vysedávanie a stretávanie sa na terénnych schodoch máme historicky zakódované ako jednu zo schém nášho správania. Schody budú okrem svojej primárnej funkcie slúžiť aj ako improvizovaný amfiteáter pre prezentácie rôznych projektov—pomocou pripraveného projektoru a náprotivnej steny.

Navrhnutý mobiliár je naozaj mobilný—na kolesách. Recepcia, telefefónna búdka pre privátne rozhovory a “xeroxové autíčko” sú navrhnuté ako posuvné elementy v priestore. Na infraštruktúru pripravenú v strope by mali byť napojené pomocou flexibilných káblov, umožňujúcim pohyb v určitom rádiuse. Takýmto spôsobom zostáva využitie priestoru nazadefinované—otvorené rôznym použitiam.

Jednotlivé kancelárie sú od open-space oddelené ordinárnymi bielymi priečkami. Monochromatickú belosť dopĺňajú hliníkové zasklené steny a priezory v korporátnych farbách. Materialita vloženého interiéru schodiska a zasadačiek je zámerne v kontraste so sterilne pôsobiacim zvyškom. Dva nosné materiály—surové smrekové drevo a neupravená MDF—sa objavujú v rôznych polohách a podobách.


názov: NEU—Office
realizácia: 2013
veľkosť: 300 m2
miesto: Bratislava
layout: Mikuláš Janík
architekt: Peter Jurkovič
fotografie: Peter Jurkovič


Viac o projekte na blog.jrkvc.sk
Download press data

©2023 JRKVC