INDEX    ABOUT    BLOG


INDEX    ABOUT    BLOG

DEVÍN
Koncept zástavby rodinných domov
Predmetná parcela leží na juho-západnom svahu. Prevýšenie v priečnom smere je 9m (REZ A-A), resp. 12m (REZ B-B). Smerom k trom svetovým stranám poskytuje ničím nerušený výhľad na okolitú krajinu a masív hradu Devín.

Pri predpoklade, že budúci majitelia bytov / domov v prímestskej lokalite hľadajú predovšetkým intimitu, kľud a blízkosť prírody, využívame danosti pozemku a jeho orientáciu voči svetovým stranám a navrhujeme lineárne domy, zapustené z troch strán do jestvujúceho terénu.
názov: DEVÍN—Koncept zástavby rodinných domov
realizácia: —
veľkosť: 3168 m2
miesto: Devín
architekti: Peter Jurkovič
fotografie: Peter JurkovičDomy budú orientované celopresklenou fasádou smerom na juho-západ. Ostatné strany budú v kontakte so svahom a taktiež strechy budú zasypané zeminou. Jednotlivé bunky budú medzi sebou organizované podobne, ako je to zvykom pri terasových bytových domoch, strecha jednej tvorí záhradu tej nad ňou.

Takáto organizácia hmôt nám umožní maximálnu mieru súkromia pre obyvateľov a taktiež nezanedbateľné tepelnotechnické výhody. Z bytu človek pri takomto riešení vidí iba krajinu pred sebou. Z terás / záhrad je panoramatický výhľad na hrad a okolitú prírodu v smere východ – západ.


Dispozície domov veľkosti 18m x 6m (bez garáže) a 24m x 6m (s garážou) budú veľmi jednoduché, lineárne. Na severnej strane v kontakte so svahom budú technické miestnosti, hygieny a šatníky. Na južne celopresklenej fasáde sa budú radiť vstupné priestory, spálňa, obývacia izba s kuchyňou, a dve detské izby.

Integrácia bytov do terénu má niekoľko signifikantných znakov:

Ekológia

Takto riešené domy sa dajú pomerne jednoducho realizovať v pasívnom štandarde, čo je marketingovo zaujímavé. O niekoľko rokov sa budú všetky rodinné domy musieť realizovať takýmto spôsobom. Kontakt so zeminou poskytuje aj bez použitia náročných technológií účinnú ochranu pred tepelnými extrémami počasia.Intimita

Jednotlivé zasklené fasády smeruju ponad seba k výhľadom do okolitej prírody. Pri pohľade z interiéru sú susedia "neviditeľní".
Terasy poskytujú taktiež potrebnú dávku súkromia. V tomto prípade sa otvárajú pohľady aj na východ a západ.
Bilancie:

Plocha parcely: 9350 m2
Plocha typ. pozemku: 850 m2
Počet dvoj-domov: 11
Počet bytov: 22
Plocha typického domu: 144 m2
Úžitková plocha celkom: 3168 m2

©2024 JRKVC