INDEX    ABOUT    BLOG


INDEX    ABOUT    BLOGDBR
Rekonštrukcia bytu
Rekonštruovaný byt sa nachádza v moderinisticko kubistickom dome v centre Bratislavy. Stavbu navrhol viedenský architekt Ludwig Baumann, v 20. rokoch 20. storočia bola rekonštruovaná českým architektom Klementom Šilingerom. Je kultúrnou pamiatkou. Byt bol v skvelom stave, boli zachované takmer všetky historické súčasti interiéru, s minimom zásahov a iba bežnou mierou opotrebovania užívaním. Nebol dispozične upravovaný. Pôvodná dispozícia bola takmer plne použiteľná pre účely súčasného užívania. V návrhu bola odstránená jedna nenosná priečka aby bolo umožnené vzniku centrálnej obytnej zóny bytu. Ostatné priestory, izby, boli adaptované na nové funkcie.

názov: DBR—Rekonštrukcia bytu
projekt: 2021
realizácia: 2022
veľkosť: 125 m2
miesto: Bratislava
architekt: Peter Jurkovič, Martin Želiar
fotografie: Peter Jurkovič
Výtvarné riešene vo veľkej miere rešpektuje pôvodný charakter priestoru. Všetky pôvodné časti interiéru ako dvere, obložkové zárubne, špalety, panelové obklady stien, parapety boli zreštaurované a zjednotené novým náterom, jemne kontrastujúcim s bielym náterom stien. Podlahy v obytných miestnostiach sú dubové. V centrálnej hale je ako podlahová krytina zvolená keramická dlažba s výrazným geometrickým vzorom. Dopĺňa tak veľmi strohé farebné riešenie stien a stropov. S tým istým zámerom sme akcentovali stropy v dennej časti a menších (pravdepodobne detských) spálňach. Na rozdiel od matného bieleho náteru stien, ktorý sa dá v priebehu užívania kedykoľvek obnoviť, na zvýraznených stropoch sme použili farby s jemným odleskom. Kúpeľňe sú v porovnaní s dennými miestnosťami taktiež farebne výraznejšie, s dôrazom na precíznosť použitia malo formátových, glazovaných dlaždíc.

Súčasťou návrhu je aj niekoľko vstavaných kusov nábytku. Kuchyňa s ostrovom, vstavba chladničky a šatníkovej skrine do priestoru pôvodných dverí, ktoré sa v novom riešení nepoužívajú, postel s paravánom oddeľujúcim šatníkovú zostavu a ostatné.


Viac z procesu výstaby na blogu
Download Press Kit
©2023 JRKVC