INDEX    ABOUT    BLOG


INDEX    ABOUT    BLOG

Parcela sa nachádza na juhozápadnom svahu nad mestskou časťou Devín. Je prístupná zo severo-východnej strany, v najvyššie položenom mieste. Na pozemku sa nachádza funkčný objekt dvojpodlažného rodinného domu s výhľadom na hradný masív hradu Devín.

Projekt rekonštrukcie v maximálnej miere využíva a neprekračuje zastavanú plochu jestvujúceho objektu. Zohľadňuje požiadavky klienta na transformáciu domu pre potreby 4-5 člennej rodiny.

Objekt je prístupny z druhého nadzemného podlažia. Na tomto podlaží sú tri spálne, pracovňa a hygienické zázemie domu. Zo vstupnej haly vedie jednoramenné schodisko do prvého nadzemného podlažia. Tu sa na pôdoryse pôvodného domu nachádza denná miestnosť s kuchyňou a komorou.

Návrh zohľadňuje pôvodné murované obvodové steny a základy. Po demolácii druhého nadzemného sa na týchto stenách postaví hmota druhého nadzemného podlažia, ktorá bude kombináciou železobetónovej konštrukcie a drevostavby.

Druhé nadzemné podlažie bude materiálovo zvýraznené predsadenou prevetrávanou fasádou zo smrekového dreva. Výrazným architektonickým prvkom bude taktiež oceľová konštrukcia stojaca pred juhozápadnou fasádou. Bude niesť vodiace koľajnice pre tieniaci systém z drevených lamelových "okeníc". Pod presahom hmoty 2NP tak vzniká medzipriestor, nárazníková zóna na rozmedzí interiéru a exteriéru. Okenice vytvárajú potrebnú intimitu pre celopresklenú dennú miestnosť a taktiež zabraňujú prehrievaniu domu v letných mesiacoch.


názov: 5PR—Rekonštrukcia rodinného domu
realizácia: —
veľkosť: 127 m2
miesto: Devín, Bratislava
architekt: Peter Jurkovič, Kristína Machajová, Kristína Tomanová
fotografie: —

©2024 JRKVC